Małe mieszkanie oznacza zwykle małą kuchnię. To normalne, że wolimy ograniczyć przestrzeń kuchenną, tak by mieć więcej przestrzeni dziennej, mieszkalnej. Jednak teraz, nawet i niewielkie kuchnie mogą być funkcjonalne i pomieścić w sobie wszystko, co niezbędne pani lub panu domu. W ostatnich latach wypracowano wiele sposobów na wykorzystanie każdego centymetra wolnej przestrzeni. W małej kuchni nie może zmarnować się żaden kącik. I podczas gdy w tych większych pozostają zwykle wolne narożniki, czy zakamarki, których nie wykorzystuje się ze względu na ich niestandardowy kształt lub wymiary, w mniejszych kuchniach każde z takich miejsc jest na wagę złota.
Co w kuchni jest potrzebne, co niekoniecznie
Rozmieszczenie mebli i rozmiar sprzętów AGD ma ogromne znaczenie, dlatego planując wyposażenie tak małego pomieszczenia, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy posiadają gotowe rozwiązania do każdego typu kuchni, albo dopasowują je indywidualnie. Jednak niezależnie od tego, czy zamierzamy zdać się w pełni na profesjonalistów, czy zająć tym samodzielnie, powinniśmy też odpowiedzieć sobie na pytanie – co będzie zajmowało najwięcej miejsca w naszej kuchni? Czy potrzebna jest nam duża lodówka, czy raczej więcej miejsca w szafkach? Jakich zapasów gromadzimy najwięcej, jak wiele mamy kuchennych akcesoriów (i czy wszystkie one są nam niezbędne)? Czasami posiadanie niewielkiej kuchni wymusza na właścicielach minimalizm i umiejętność wybierania przedmiotów które pełnią jednocześnie kilka funkcji. Z pewnością ułatwia to utrzymanie porządku, którego brak o wiele bardziej rzuca się w oczy i przeszkadza w mniejszych pomieszczeniach.
Magiczne półki i platformy
Obecnie często wykorzystywanymi rozwiązaniami dla małych kuchni są specjalne systemy szuflad, platform i dodatki do szafek, które mają zapewnić łatwiejszy dostęp do wysoko położonych półek, a także pomóc w wykorzystaniu narożników czy przestrzeni pod zlewem. Specjalnie zaprojektowane systemy Magic Corner montowane są w szafkach narożnych, w miejscach, które zwykle pełniłyby rolę ‚ślepego zaułka’. Tymczasem dzięki nim, po otwarciu drzwi szafki wysuwają się dwa poziomy koszy, na których ustawić można naczynia, akcesoria lub mniejsze pojemniki do segregacji śmieci. Podobnie wykorzystuje się przestrzeń pod zlewem, w której, pomimo ograniczenia miejsca przez odpływ i rury, również można zamontować wysuwane platform, na których zmieści się sporo przydatnych w kuchni przedmiotów.
Kolory i oświetlenie małej kuchni
W małych kuchniach warto też zwrócić uwagę na dobór kolorów i oświetlenie. Sprawdza się tu naczelna zasada – jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń. I nie chodzi tu jedynie o dobór farby, jaką zostanie pomalowana ściana. Równie istotne są blaty mebli. Do niewielkich pomieszczeń polecamy zwłaszcza te wykonane z białego MDF-u, albo jasnego, naturalnego drewna o chłodnym odcieniu (zimne barwy potęgują wrażenie przestrzeni, ciepłe – nadają przytulności, która nie do końca jest pożądana w tak niewielkich pomieszczeniach). Dodatkowe oświetlenie jest równie istotne – małe kuchnie posiadają zwykle ograniczony dostęp do naturalnego światła, dlatego powszechne jest montowanie lampek pod szafkami lub ponad nimi, które oświetlają dokładniej blat.
Stosując się do tych kilku, przytoczonych wyżej zasad, mamy szansę na stworzenie funkcjonalnej, wygodnej kuchni nawet na minimalnej przestrzeni.