Dzieci w pewnym okresie rozwoju są tak energiczne i ciekawskie, że eksplorują każdy, najmniejszy nawet zakątek domu i nic nie jest w stanie ich przed tym powstrzymać. Prędzej czy później docierają także do kuchni, która może być dla nich dość niebezpiecznym miejscem, a przez zakazy mamy i taty – staje się jeszcze bardziej kusząca. Należy więc zadbać o to, aby wszelkie zagrożenia, jakie mogą tam spotkać nasze pociechy, zostały zminimalizowane.
Jeśli dopiero projektujemy dom (i kuchnię), jesteśmy w najlepszej sytuacji. Możemy od razu zadbać o wprowadzenie rozwiązań przyjaznych dzieciom. Dobór kształtu mebli, wybór konkretnych modeli sprzętów AGD – to wszystko sprawi, że dziecko będzie bezpieczniejsze, a rodzic spokojniejszy. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rozwiązań, które to ułatwiają. Jeśli kuchnię mamy już od dawna urządzoną, warto rozważyć wymianę choćby części sprzętów, lub wprowadzenie pewnych modernizacji.
Bezpieczny sprzęt AGD
Dobrym pomysłem jest zamontowanie specjalnego typu płyt indukcyjnych, z systemem „grzania zimnego w dotyku”, który pozwala uniknąć oparzenia. Maluch nie poradzi sobie także z uruchomieniem płyty. Innym źródłem oparzeń w kuchni są piekarniki. Te najnowsze posiadają jednak blokadę drzwiczek, a ich szyby zawsze pozostają zimne. Podobne funkcje można spotkać w zmywarkach, które nawet w wypadku nagłego otwarcia przerywają pracę, dzięki czemu można uniknąć nagłego zalania kuchni gorącą wodą.
Osłonki, stopery, bramki
W ofercie wielu sklepów z wyposażeniem do domu (a także sklepach dziecięcych) obecne są różne rodzaje zabezpieczeń, gniazdka czy uchwyty, które sprawdzą się nie tylko w kuchni. Jeśli nasze meble posiadają kanciaste krawędzie, polecamy zabezpieczyć je silikonowymi osłonkami. Stare gniazdka można wymienić na nowe, z zaślepką uniemożliwiającą włożenie przez dziecko jakiegoś przedmiotu do kontaktu. Praktycznym rozwiązaniem są także bramki (podobne do tych, które stawiamy przed schodami), którymi zasłaniamy wejście do kuchni, lub do części najbliżej kuchenki.
Przemyślane przechowywanie
Poza stosowaniem gotowych rozwiązań, warto też zmienić swoje nawyki dotyczące przechowywania ostrych i niebezpiecznych narzędzi, chemii gospodarczej, czy sypkich przedmiotów. Wszystko to powinno znaleźć się poza zasięgiem małych rączek. Można rozważyć wprowadzenie zamykanych na klucz szuflad, jak i blokad na szafki, które utrudnią ich otwarcie. Takie sposoby przkraczają wykraczają zwykle poza manualne zdolności małego dziecka.
Przedstawione tu sposoby powinny sprawić, że każdy rodzic poczuje się nieco swobodniej wpuszczając swoje dziecko do kuchni. A dobrze wiemy, że nie ma nic cenniejszego niż spokój i bezpieczeństwo.